Huge Inventory / Fast Shipping
10' x 4' Brady Sign - 106315
- Part #:
- 106315
Product Description
Carry It Low Drive It Slow Sign, 4 ft H x 10 ft W x 0.055 in D, Polyethylene
30 Years of Service
Safety banners promote and motivate employees on the importance of workplace safety and preparedness.
| Part Number | 106315 |
| Product Number | 106315 |
| UPC | 754473035365 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification, General Identification |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | White, Yellow on Blue |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 4 ft H x 10 ft W |
| Dimensions (metric) | 3,05 m (W) x 1,22 m (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Finish | Gloss |
| Height (imperial) | 4 ft |
| Height (metric) | 1.22 m |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Image & Text |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Polyethylene |
| Material Properties | Durable |
| Material Type | Polyethylene |
| Maximum Service Temperature (°C) | 82.2 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 180 °F |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Mounting Type | Brass Grommet, Nylon Rope |
| Number of Printed Sides | 1 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Banner |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP Local Description | BANNER 4 ftX10 ft PUR/OR/WHT CARRY IT |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 82.2 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 180 °F |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 4 ft x 10 ft |
| Sign Type | Office & Facility Signs & Labels |
| Text Language | English |
| Text Legend | CARRY IT LOW DRIVE IT SLOW |
| Thickness (imperial) | 0.0551 in |
| Thickness (metric) | 1.4 mm |
| Width (imperial) | 10 ft |
| Width (metric) | 3.05 m |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |