Huge Inventory / Fast Shipping
10' x 4' Brady Sign - 106304
- Part #:
- 106304
Product Description
The Safe Way Is The Only Way! Sign, 4 ft H x 10 ft W, Vinyl
30 Years of Service
Remind employees that safety should always be a priority in the workplace by posting safety banners throughout your facility.
| Part Number | 106304 |
| Product Number | 106304 |
| UPC | 754473035259 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification, General Identification |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Black, Red on White |
| Corner Type | Square |
| Dimensions (imperial) | 4 ft H x 10 ft W |
| Dimensions (metric) | 3,05 m (W) x 1,22 m (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Height (imperial) | 4 ft |
| Height (metric) | 1.22 m |
| Illumination | Not Illuminated |
| Image or Text | Text Only |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Vinyl |
| Material Properties | Easy to Apply, Flexible |
| Material Type | Vinyl |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Mounting Type | Brass Grommet, Nylon Rope |
| Number of Printed Sides | 1 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Banner |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| SAP Local Description | BANNER-THE SAFE WAY IS THE....4 ftx10 ft |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 4 ft x 10 ft |
| Sign Type | Office & Facility Signs & Labels |
| Text Language | English |
| Text Legend | THE SAFE WAY IS THE ONLY WAY! |
| Width (imperial) | 10 ft |
| Width (metric) | 3.05 m |
| Write-On Area? | No |
| Contains 3TG Mineral | Not Applicable |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |