Huge Inventory / Fast Shipping
2" x 3" Brady Tag - 105723
- Part #:
- 105723
Product Description
Tags DO NOT OPERATE THIS LOCK TO BE REMOVED ONLY BY Vinyl 3 x 2 BK/RD/WH /PK
30 Years of Service
Attach padlock tags to padlock shackles to ensure that lock ownership and critical messages are noticed.
| Part Number | 105723 |
| Product Number | 105723 |
| UPC | 754473037802 |
| UOM | Tag |
| Brand Name | Brady |
| Application | Lockout Tagout |
| Attachment Type | Grommet |
| Color | Black, Red on White |
| Dimensions (imperial) | 3 in H x 2 in W |
| Dimensions (metric) | 50,80 mm (W) x 76,20 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | OSHA 29 CFR 1910.147 |
| Grommet Material | Metal |
| Header | DANGER |
| Height (imperial) | 3 in |
| Height (metric) | 76.20 mm |
| Hole Inside Diameter (imperial) | 0.375 in |
| Hole Inside Diameter (metric) | 9.53 mm |
| Image or Text | Text Only |
| Laminated | Not Laminated |
| Material | Vinyl |
| Material Type | Vinyl |
| Number of Printed Sides | 1 |
| Perforated | Not Perforated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Tag |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Corrosion-resistant, Dirt-resistant, Moisture-resistant, Tear-resistant |
| SAP Local Description | PADLOCK TAG-D-DO NOT OPERATE.. |
| Shape | Rectangle |
| Tag Type | Do Not Operate Tags |
| Text Language | English |
| Text Legend | DO NOT OPERATE. THIS TAG AND LOCK TO BE REMOVED ONLY BY PERSON LISTED BELOW |
| Width (imperial) | 2 in |
| Width (metric) | 50.80 mm |
| Write-On Area? | Yes |
| CA Prop 65 Label Warning | WARNING: Cancer and Reproductive Harm - www.P65warnings.ca.gov |
| CA Prop 65 Labeled? | Y |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label required |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | Y |
| Contains CA PROP 65 Warning Type | Cancer and Reproductive Harm |
| Contains CA Prop 65 Cancer and Reproductive Harm Chemical | Lead |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |