Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Accessory - 105718
- Part #:
- 105718
Product Description
Steel Lockout Hasp, 1 in Diameter Jaws
30 Years of Service
Steel Lockout Hasps from Brady® have tamperproof interlocking tabs to prevent unauthorized opening.
| Part Number | 105718 |
| Product Number | 105718 |
| UPC | 754473037758 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Lockout Tagout |
| Brady Material Number | LOTO-64 |
| Coating Material | Rust-Proof Plating, Vinyl-Coated |
| Color | Red |
| Depth (imperial) | 0.224 in |
| Depth (metric) | 5.69 mm |
| Dimensions (imperial) | 4.372 in H x 1.575 in W x 0.224 in D |
| Dimensions (metric) | 40,01 mm (W) x 111,05 mm (H) x 5,69 mm (D) |
| Enables Industry Compliance (North America) | OSHA 1910.147 |
| Height (imperial) | 4.372 in |
| Height (metric) | 111.05 mm |
| Hole Inside Diameter (imperial) | 0.335 in |
| Hole Inside Diameter (metric) | 8.51 mm |
| Industry | Beverage processing, Chemical, Automotive, Construction, Energy utilities, Food processing, Manufacturing, Oil & gas, Process, Pulp & paper |
| Inside Jaw Size (imperial) | 0.984 in |
| Inside Jaw Size (metric) | 24.99 mm |
| Material | Steel |
| Maximum Number of Padlocks | 6 |
| Maximum Service Temperature (°C) | 177 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 350 °F |
| Maximum Shackle Diameter (imperial) | 0.335 in |
| Maximum Shackle Diameter (metric) | 8.51 mm |
| Minimum Service Temperature (°C) | -35 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -30 °F |
| Minimum Shackle Clearance (imperial) | 0.787 in |
| Minimum Shackle Clearance (metric) | 20.00 mm |
| Number of Holes | 6 |
| Number of Jaws | 1 |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Hasp |
| Risk Type | Mechanical Risk |
| SAP B-Number | LOTO-64 |
| SAP Local Description | STEEL HASPS WITH TABS, 1 in DIA |
| Service Temperature Range (°C) | -35 °C - 177 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -30 °F - 350 °F |
| Type | Scissor-Action with Interlocking Tabs |
| Width (imperial) | 1.575 in |
| Width (metric) | 40.01 mm |
| Contains 3TG Mineral | No-Does Not Contain |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |