Huge Inventory / Fast Shipping
2" x 8' Brady Sign - 103562
- Part #:
- 103562
Product Description
Galvanized Square Breakaway Sign Post, 8 ft H x 2 " W x 2 in D
30 Years of Service
Durable interlocking posts break away on impact.
| Part Number | 103562 |
| Product Number | 103562 |
| UPC | 754473175467 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification |
| Color | Silver |
| Depth (imperial) | 2 in |
| Depth (metric) | 50.80 mm |
| Dimensions (imperial) | 8 ft H x 2 in W x 2 in D |
| Dimensions (metric) | 50,80 mm (W) x 2,44 m (H) x 50,80 mm (D) |
| Height (imperial) | 8 ft |
| Height (metric) | 2.44 m |
| Indoor or Outdoor Use | Outdoor Use |
| Material | Galvanized Steel |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Post |
| SAP Local Description | 2 in x 2 in x 8 ft SQUARE TRAFFIC POST |
| Width (imperial) | 2 in |
| Width (metric) | 50.80 mm |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |