Huge Inventory / Fast Shipping
10" x 7" Brady Label - 102478
- Part #:
- 102478
Product Description
Brady, 102478, Label, 10" W, 7" H, Black, Red on White
30 Years of Service
Alert your employees to possible hazardous situations in your facility with this Danger sign.
| Part Number | 102478 |
| Product Number | 102478 |
| UPC | 754473010065 |
| UOM | Sign |
| Brand Name | Brady |
| Application | Facility Identification, Safety Identification |
| Calculated Sign Shape | Horizontal Rectangle |
| Color | Black, Red on White |
| Corner Type | Rounded |
| Dimensions (imperial) | 7 in H x 10 in W |
| Dimensions (metric) | 254,00 mm (W) x 177,80 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ANSI Z53.1-1967, ANSI Z535-2006, OSHA 1910.145 |
| Header | DANGER |
| Height (imperial) | 7 in |
| Height (metric) | 177.80 mm |
| Illumination | Glow in the Dark |
| Laminated | Not Laminated |
| Layout | Landscape |
| Material | Aluminum |
| Material Properties | Durable, Heavy-duty, Rigid |
| Material Type | Aluminum |
| Meets Industry Standards - Signs | ANSI Z53.1-1967 |
| Mounting Type | Corner Holes |
| Number of Printed Sides | 1 |
| PSPA Photoluminescence Class | Not Rated |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Sign |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Reflective Type | Diamond-grade |
| SAP Local Description | ALUMINUM 3 IN 1 SGNS 7X10 BLK,RED/WHT |
| Shape | Rectangle |
| Sign Size-General (imperial) | 7 in x 10 in |
| Sign Type | Electrical and Arc Flash |
| Text Language | English |
| Text Legend | ELECTRICAL EQUIPMENT AUTHORIZED PERSONNEL ONLY |
| Width (imperial) | 10 in |
| Width (metric) | 254.00 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |