Huge Inventory / Fast Shipping
2.625" x 5.25" Brady Tag - 102037
- Part #:
- 102037
Product Description
Blank Tyvek Tags 5.25 in H x 2.625 in W White Pack of 1000 Tags
30 Years of Service
These write-on tags are weatherproof, tear-proof and lightweight.
| Part Number | 102037 |
| Product Number | 102037 |
| UPC | 754473012618 |
| UOM | Pack of 1000 Tags |
| Brand Name | Brady |
| Color | White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Dimensions (imperial) | 5.25 in H x 2.625 in W |
| Dimensions (metric) | 66,68 mm (W) x 133,4 mm (H) |
| Flame Retardant? | No |
| Grommet Material | Metal |
| Height (imperial) | 5.25 in |
| Height (metric) | 133.4 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor/Outdoor Use |
| Laminated | Not Laminated |
| Material | Tyvek |
| Material Type | Tyvek |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Tag |
| Printer supply or Pre-printed | Pre-printed |
| Resistance Properties | Weather-resistant, Tear-resistant |
| SAP Local Description | BLNK TAG TYVEK WHT 5.25 inX2.625 in1000 WIRE |
| Self-Locking? | No |
| Shape | Rectangle |
| Total Quantity | 1000 |
| Width (imperial) | 2.625 in |
| Width (metric) | 66.68 mm |
| Write-On Area? | Yes |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |