Huge Inventory / Fast Shipping
4.25" x 300' Brady Label - 76737
- Part #:
- 76737
Product Description
Brady, 76737, Label, 4.25" W, 300' H, Thermal Transfer, White on Clear
30 Years of Service
Sign and Label Printer transfer tape transfers shapes or text printed from your printer, directly from the liner to the final surface without losing spacing or alignment.
| Part Number | 76737 |
| Product Number | 76737 |
| UPC | 754473767372 |
| UOM | Roll of 300 ft |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Removable Adhesive |
| Application | Facility Identification |
| Color | White on Clear |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Dimensions (imperial) | 4.25 in W x 300 ft L |
| Dimensions (metric) | 107,95 mm (W) x 91,44 m (L) |
| Finish | Matte |
| Label Properties | Standard High Quality |
| Label/Tape Size (imperial) | 4.25 in W x 300 ft L |
| Label/Tape Size (metric) | 107.95 mm W x 91.44 m L |
| Length (imperial) | 300 ft |
| Length (metric) | 91.44 m |
| Material | Transfer Tape |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | S3700, BBP37, GlobalMark |
| Printer and Label Applications | General Identification, Safety |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Row | 1 |
| Roll Length (imperial) | 300 ft |
| Roll Length (metric) | 91.44 m |
| Roll Width (imperial) | 4.25 in |
| Roll Width (metric) | 107.95 mm |
| SAP Local Description | GMK TRANSFER TAPE 4.25 in |
| Smart Cell | Yes |
| Trade Name | GlobalMark |
| Web Width (imperial) | 4.5 in |
| Web Width (metric) | 114.30 mm |
| Width (imperial) | 4.25 in |
| Width (metric) | 107.95 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |