Huge Inventory / Fast Shipping
Brady Label - 12917
- Part #:
- 12917
Product Description
Brady, 12917, Label, Laser Printing, Black, Red on White
30 Years of Service
Laser printable Permanent Polyester (B-747A) is recommended for alphanumeric and barcode applications and works well on the topside of most circuit boards and IC's.
| Part Number | 12917 |
| Product Number | 12917 |
| UPC | 754473129170 |
| UOM | Pack of 25 Labels |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Brady Material Number | B-747A |
| Color | Black, Red on White |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Finish | Matte |
| Header | OSHA DANGER |
| Includes | (10) 7 in x 10 in sheets (1 label per sheet), (5) 5 in x 7 in sheets (2 labels per sheet), (10) 3 1/2 in x 5 in sheets (4 labels per sheet) |
| Label Properties | Permanent Adhesive |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Laser Toner-receptive |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 130 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 266 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Printer Supply Kit |
| Print Technology | Laser Printing |
| Printer Compatibility | Laser Printers |
| Printer and Label Applications | Lean / 5S |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant, Smear-resistant |
| SAP B-Number | B-747A |
| SAP Local Description | SIGN OSHA DANGER VARIETY PACK |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 130 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 266 °F |
| Text Language | English |
| Thickness (imperial) | 0.0035 in |
| Thickness (metric) | 0.090 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |