Huge Inventory / Fast Shipping
2.875" x 5.5" Brady Inkjet / Laser / Dot Matrix Printable Tag - 12800
- Part #:
- 12800
Product Description
RTK Diamond Tag Polyester 5.5 in H x 2.875 in W BL/RD/YL/BK on WH 25/RL
30 Years of Service
Polyester Film (B-841) is a laser, inkjet and dot matrix printable polyester film ideal for make-it-yourself sign, label and tag creation.
| Part Number | 12800 |
| Product Number | 12800 |
| UPC | 754473128005 |
| UOM | Pack of 25 Sheets |
| Brand Name | Brady |
| Application | Lockout Tagout |
| Brady Material Number | B-841 |
| Color | Blue, Red, Yellow, Black on White |
| Continuous or Die-cut | Die-cut |
| Dimensions (imperial) | 5.5 in H x 2.875 in W |
| Dimensions (metric) | 73,03 mm (W) x 139,70 mm (H) |
| Enables Industry Compliance (North America) | ASTM D 1593, ASTM D 638 |
| Finish | Matte |
| Height (imperial) | 5.5 in |
| Height (metric) | 139.70 mm |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Material | Polyester |
| Material Properties | Inkjet Print-receptive, Laser Toner-receptive |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 90 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 194 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Tag |
| Print Technology | Inkjet |
| Printer Compatibility | Inkjet Printers, Laser Printers |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Card or Sheet | 6 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| SAP B-Number | B-841 |
| SAP Local Description | B841 5.5X2.834 YL/RD/BL/BK/WT NFPA TAG |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 90 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 194 °F |
| Text Language | English |
| Thickness (imperial) | 0.006 in |
| Thickness (metric) | 0.152 mm |
| Total Quantity | 150 |
| Width (imperial) | 2.875 in |
| Width (metric) | 73.03 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |