Huge Inventory / Fast Shipping
2.25" x 50' Brady Label - 105910
- Part #:
- 105910
Product Description
Brady, 105910, Label, 2.25" W, 50' H, Thermal Transfer, Glow Green
30 Years of Service
BradyGlo™ B-526 High Intensity Labels are designed to provide high adhesion and luminance for egress marking in low light areas in and along stairwells of public buildings.
| Part Number | 105910 |
| Product Number | 105910 |
| UPC | 754473034511 |
| UOM | Roll of 50 ft |
| Brand Name | Brady |
| Adhesive Type | Permanent Acrylic |
| Application | Facility Identification, General Identification, Safety Identification |
| Approval/Compliance (EMEA) | New York Local Law 26 RS 6-1 & 6-1A, City of New York, Department of Buildings MEA No. 467-06-M UV: 46-9-7 |
| Average Outdoor Durability | Not Recommended |
| Brady Material Number | B-526 |
| Color | Glow Green |
| Compatible Surface Types | High Surface Energy |
| Continuous or Die-cut | Continuous |
| Dimensions (imperial) | 2.25 in W x 50 ft L |
| Dimensions (metric) | 57,15 mm (W) x 15,24 m (L) |
| Finish | Gloss |
| Illumination | Glow in the Dark |
| Indoor or Outdoor Use | Indoor Use |
| Label Properties | Glow in the Dark |
| Label/Tape Size (imperial) | 2.25 in W x 50 ft L |
| Label/Tape Size (metric) | 57.15 mm W x 15.24 m L |
| Length (imperial) | 50 ft |
| Length (metric) | 15.24 m |
| Material | Phosphorescent Polyester |
| Material Properties | Explosion-safe, Photoluminescent |
| Material Type | Polyester |
| Maximum Service Temperature (°C) | 60 °C |
| Maximum Service Temperature (°F) | 140 °F |
| Minimum Application Temperature (°C) | 10 °C |
| Minimum Application Temperature (°F) | 50 °F |
| Minimum Service Temperature (°C) | -40 °C |
| Minimum Service Temperature (°F) | -40 °F |
| Performance Characteristics | Abrasion resistance |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Label |
| Print Technology | Thermal Transfer |
| Printer Compatibility | GlobalMark |
| Printer and Label Applications | General Identification, Safety |
| Printer supply or Pre-printed | Printer supply |
| Quantity per Row | 1 |
| Recommended Ribbon | 76739, 76743 |
| Recommended Ribbon Series | R10000 |
| Resistance Properties | Abrasion-resistant, Chemical-resistant |
| Roll Length (imperial) | 50 ft |
| Roll Length (metric) | 15.24 m |
| Roll Width (imperial) | 2.25 in |
| Roll Width (metric) | 57.15 mm |
| SAP B-Number | B-526 |
| SAP Local Description | CART TAPE GMK B526 2.25 in x 50 ft |
| Service Temperature Range (°C) | -40 °C - 60 °C |
| Service Temperature Range (°F) | -40 °F - 140 °F |
| Smart Cell | Yes |
| Surface | For smooth surfaces |
| Thickness (imperial) | 0.0097 in |
| Thickness (metric) | 0.246 mm |
| Trade Name | BradyGlo |
| Web Width (imperial) | 2.5 in |
| Web Width (metric) | 63.50 mm |
| Width (imperial) | 2.25 in |
| Width (metric) | 57.15 mm |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Unavailable |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Not Applicable |
| EU RoHS Compliant | No |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |