Huge Inventory / Fast Shipping
12" x 50' Brady Label - 105041
- Part #:
- 105041
Product Description
Brady, 105041, Label, 12" W, 50' H, Clear
30 Years of Service
For use with the BLS1255 Laminating System.
| Part Number | 105041 |
| Product Number | 105041 |
| UPC | 662820570912 |
| UOM | Roll of 50 ft |
| Brand Name | Brady |
| Binder Holes? | No |
| Color | Clear |
| Dimensions (imperial) | 12 in W x 50 ft L |
| Dimensions (metric) | 30,48 cm (W) |
| For Laminator Type | Cold Laminator |
| Laminator Model | BLS1255 |
| Length (imperial) | 50 ft |
| Material | Polyester |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Laminate |
| Roll Length (imperial) | 50 ft |
| Roll Length (metric) | 15.24 m |
| SAP Local Description | BLS 1255 2-SIDED POLYESTER LAM 12 in |
| Type of Laminate | Two-Sided Laminate Roll |
| Width (imperial) | 12 in |
| Width (metric) | 30.48 cm |
| Contains 3TG Mineral | No-Does Not Contain |
| Contains CA PROP 65 Substance | Yes Contains-Label not req. |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | No - Does not contain |
| DOT Hazardous Material | No = is not a DOT hazardous material |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |