Huge Inventory / Fast Shipping
Brady i7100 Rotary Cutter with Tray - 149069
- Part #:
- 149069
Product Description
i7100 Cutter with Tray, For Use with: BradyPrinter i7100
30 Years of Service
For use with the BradyPrinter i7100 Industrial Label Printer.
| Part Number | 149069 |
| Product Number | 149069 |
| UPC | 754473587987 |
| UOM | Each |
| Brand Name | Brady |
| Depth (imperial) | 6 in |
| Depth (metric) | 152.40 mm |
| Desktop Accessory Type | Cutter, Cutter Blade, Cutter Tray |
| Dimensions (imperial) | 5.5 in H x 9 in W x 6 in D |
| Dimensions (metric) | 228,60 mm (W) x 139,70 mm (H) x 152,40 mm (D) |
| Height (imperial) | 5.5 in |
| Height (metric) | 139.70 mm |
| Industry | Aerospace, Automotive, Biotechnology, Construction, Defense, Education, Electrical, Electronics, Energy utilities, Government, Healthcare, ICT, Laboratory, Manufacturing, Maritime, Mass transit, Pharmaceutical, Pulp & paper, Security, Tourism & recreation, Voice & data communication, Warehouse & logistics |
| Primary Noun, Basic Function.1 | Cutter |
| Printer Compatibility | i7100 |
| SAP Local Description | i7100 CUTTER,ROTARY,W/TRAY |
| Trade Name | BradyPrinter i7100 |
| Weight (imperial) | 1.1 lb |
| Weight (metric) | 0.5 kg |
| Width (imperial) | 9 in |
| Width (metric) | 228.60 mm |
| Contains 3TG Mineral | No-Does Not Contain |
| Contains CA PROP 65 Substance | No - Does not contain |
| Contains CA PROP 65 Substance (Y/N) | N |
| Contains Heavy Metal(s) | Yes - Lead |
| EU RoHS Compliance | Pass 2011/65/EU(Pass 2015/863) |
| EU RoHS Compliant | Yes |
| SDS Safety Data Sheet required | No = MSDS/SDS is not required |